Rancangan yang dibentuk daripada rancangan semester setiap minggu. Ianya mengikut minggu yang telah disediakan oleh sekolah.
MAKSUD RANCANGAN TAHUNAN
Mengandungi secara ringkas isi pengajaran dan pembelajaran berdasarkan sukatan pelajaran kebangsaan yang dikeluarkan pleh Kementerian Pelajaran Malaysia.
MAKSUD RANCANGAN HARIAN
Rangka kerja aktiviti pengajaran pembelajaran untuk dilaksanakan oleh guru di dalam bilik darjah dalam satu jangka waktu yang telah ditetapkan.
RPH TAHUNAN
TILAWAH AL-QURAN DAN HAFAZAN (DARJAH 2)
PELAJARAN
|
TAJUK
|
Pelajaran 1
|
Surah Naba’
|
Surah Nazi’at
|
|
Pelajaran 2
|
Surah Abbas
|
Surah Takwir
|
|
Pelajaran 3
|
Surah Infitor
|
Surah Mutaffifin
|
|
Pelajaran 4
|
Surah Insyiqaq
|
Surah Buruj
|
|
Pelajaran 5
|
Surah Toriq
|
Surah A’la
|
|
Pelajaran 6
|
Surah Al-ghasiah
|
Surah Fajr
|
|
Pelajaran 7
|
Surah Balad
|
Surah Al-sams
|
|
Pelajaran 8
|
Surah Al-lail
|
Surah Dhuha
|
|
Pelajaran 9
|
Surah Al-syarah
|
Surah At-tin
|
|
Pelajaran 10
|
Surah A’laq
|
Surah Qadr
|
RPH MINGGUAN
TILAWAH AL-QURAN DAN HAFAZAN (DARJAH
2)
MINGGU
|
KEMAHIRAN
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PELAJARAN
|
BAHAN BANTU MENGAJAR
|
Minggu
1
|
Mendengar
Membaca |
Surah
Naba’
|
1)
Membaca dengan makhraj yang betul.
2)
Mempelajari hukum mad.
3)
Buat latihan dalam buku.
|
1)
LCD projektor
2)
Buku teks
3)
Kad imbasan
|
Minggu
2
|
Menaakul
Mendengar Membaca |
Surah
Nazi’at
|
1)
Mencari terjemahan surah Nazi’at
di dalam Quran.
2)
Memperkenalkan harakat bacaan.
3)
Buat tugasan yang diberikan.
|
1)
LCD projektor
2)
Kad imbasan
3)
Al-Quran terjemahan
|
Minggu
3
| Menaakul Mendengar Membaca |
Surah
Abbas
|
1)
Pelajar menyambung bacaan kawan.
2)
Mencari terjemahan.
3)
Buat latihan dalam buku.
|
1)
Radio
2)
Kad imbasan
3)
Buku teks
|
Minggu
4
|
Menaakul
Mendengar Membaca |
-
Surah Takwir
-
Surah Infitor
|
1)
Mencari terjemahan surah di dalam
al-Quran.
2)
Menerangkan maksud surah yang
pelajar fahami.
3)
Buat latihan dalam buku.
|
1)
LCD projektor
2)
Video
3)
Kotak nama
4)
Al-Quran terjemahan
|
Minggu
5
|
Menaakul
Mendengar Membaca |
Surah
Mutaffifin
|
1)
Membaca dengan makhraj yang betul.
2)
Bercerita.
3)
Buat latihan dalam buku.
|
1)
LCD projektor
2)
Kad imbasan
3)
Buku teks
|
Minggu
6
| Menaakul Mendengar Membaca |
-
Surah Insyiqaq
-
Surah Buruj
|
1)
Menghafal.
2)
Isi tempat kosong di skrin layar.
3)
Membuat tugasan yang diberikan.
|
1)
LCD projektor
2)
Buku teks
|
Minggu
7
|
Menaakul
Mendengar Membaca |
-
Surah Toriq
-
Surah A’la
-
Surah Al-ghasiah
|
1)
Membaca dalam kumpulan.
2)
Setiap kumpulan menerangkan isi
surah yang berlainan.
3)
Buat latihan dalam buku.
|
1)
LCD projektor
2)
Buku teks
|
Minggu
8
|
Menaakul
Mendengar Membaca |
-
Surah Fajr
-
Surah Balad
|
1)
Baca surah secara berkumpulan.
2)
Padankan ayat dan tajwid yang
betul.
3)
Buat latihan dalam buku.
|
1)
LCD projektor
2)
Kad imbasan
3)
Buku teks
|
Minggu
9
|
Menaakul
Mendengar Membaca |
-
Surah Al-sams
-
Surah Al-lail
-
Surah Dhuha
-
Surah Al-syarah
|
1)
Isi tempat kosong.
2)
Mempelajari hukum qalqalah.
3)
Buat latihan dalam buku.
|
1)
LCD projektor
2)
Kad imbasan
3)
Buku teks
|
Minggu
10
|
Menaakul
Mendengar Membaca |
-
Surah At-tin
-
Surah A’laq
-
Surah Qadr
|
1)
Susun ayat mengikut urutan.
2)
Membaca kalimah dengan harkat yang
betul.
3)
Buat latihan dalam buku.
|
1)
LCD projektor
2)
Kad imbasan
3)
Buku teks
|
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN 1
Nama guru : Syahzanani binti Safini@Safihi.
Matapelajaran : Tilawah Al-Quran dan Hafazan.
Kelas : 2 Ibnu Sina.
Tarikh : 7. Januari . 2019
Masa : 2.30 hingga 3.30
Bilangan : 32 orang.
Tajuk : Surah Naba’.
Kemahiran : Menaakul, mendengar dan membaca.
Kaedah : Mengaji.
Pengetahuan sedia ada : Murid dapat membaca ayat Al-Quran.
Hasil pembelajaran : 1) Dapat mengenal huruf mad.
2)
Dapat memahami maksud Surah Naba’.
3)
Dapat memperbaiki bacaan dengan tajwid yang betul.
Kemahiran berfikir : Merumus dan soal jawab.
Penerapan nilai : Bersungguh-sungguh, khusyuk, dan bertanggungjawab.
Bahan bantu mengajar : LCD, rakaman video, Al-Quran, kad manila, pembesar suara dan kotak beracun.
LANGKAH/ MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
2 minit |
1)
Ucapan
salam
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
2)
Bacaan
doa
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن
رحمتك يا ارحم الراحمين
|
-
Guru meminta
murid-murid membaca doa sebelum belajar.
-
Guru dan
murid-murid membaca doa bersama-sama.
|
Nilai : khusyuk.
|
Set Induksi
3 minit |
1)
Apakah video
dalam tayangan tersebut?
Andaian jawapan : Orang yang sedang membaca Al-Quran.
-
Tahukah
murid-murid kelebihan orang yang membaca Al-Quran dengan baik?
Andaian jawapan : orang yang membaca Al-Quran akan mendapat
pahala dan dikasihi oleh Allah.
|
-
Guru menayang
video orang yang sedang membaca Al-Quran.
-
Guru
mengutarakan beberapa soalan yang berkaitan.
-
Membuat
latihan tugasan.
-
Murid-murid
menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.
|
Kemahiran
berfikir : membuat perkaitan sumbang sara.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid
-
Berpusatkan
bahan bantu mengajar
Pendekatan :
-
Deduktif
Nilai :
-
Berani
menjawab.
|
Langkah 1
4 minit |
Nama surah
-
Surah Naba’
|
-
Guru
mengenalkan nama surah yang akan diajar.
-
Guru membaca Surah
Naba’ dahulu, kemudian murid-murid ikut.
-
Guru mengajar
huruf mad.
|
Strategi
1)
Pendekatan
2)
Teknik
3)
Aktiviti
4)
Kemahiran :
dapat membaca dengan baik.
Alat bantu mengajar :
-
LCD, komputer
riba, video dan kitab.
|
Langkah 2
10 minit |
Cari maksud surah di dalam Al-Quran mengikut kumpulan.
Kumpulan 1 : ayat 1- 10
Kumpulan 2 : ayat 11-20
Kumpulan 3 : ayat 21-30
Kumpulan 4 : ayat 31-40
|
-
Setiap
kumpulan membaca tafsir ayat yang telah dibahagikan.
-
Membuat
kesimpulan daripada terjemahan yang mereka fahami.
-
Membuat
latihan dalam kumpulan.
|
Kemahiran :
-
Membaca dan
pandang.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid.
|
Langkah 3
6 minit |
1)
Bermain kotak
beracun.
2)
Guru memberi
soalan di papan hitam menggunakan kad manila.
|
-
Susun surah
menggunakan kad manila.
-
Murid-murid
dikehendaki membaca sambungan ayat yang diberikan dengan melihat kitab.
-
Baca ayat
yang diberikan berserta terjemahan di dalam Al-Quran.
|
Kaedah :
Bermain sambil belajar.
KBKK :
Membuat inferens.
Alat bantu mengajar :
Kad manila, kotak beracun dan muzik.
|
Penutup
5 minit |
Mengulang bacaan Surah Naba’.
|
-
Murid-murid
dan guru membaca Surah Naba’
-
Beberapa
orang murid diminta untuk mengulang semula isi pelajaran pada hari ini.
|
KBKK :
Merumus pembelajaran.
Nilai :
-
Menghayati
- Bertanggungjawab
-
Menghargai
|
Catatan refleksi : Saya berasa
bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menyeronokkan kerana pada
pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran
walaupun terdapat sedikit kepincangan kerana slaid saya sedikit gelap.
Walaubagaimana pun, saya sangat berpuas hati. Saya akan membuat penambahbaikan
dari masa ke semasa.
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN 2
Nama guru : Syahzanani binti
Safini@Safihi.
Matapelajaran : Tilawah Al-Quran dan Hafazan.
Kelas : 2 Ibnu Sina.
Tarikh : 14. Januari . 2019
Masa : 2.30 hingga 3.30
Bilangan : 32 orang.
Tajuk : Surah Nazi’at.
Kemahiran : Menaakul, mendengar dan membaca.
Kaedah : Mengaji.
Pengetahuan sedia ada : Murid dapat membaca ayat Al-Quran.
Hasil pembelajaran : 1) Dapat membaca surah dengan harakatyang betul.
2)
Dapat memahami maksud Surah Nazi’at.
3) Dapat memperbaiki
bacaan dengan tajwid yang betul.
Kemahiran berfikir : Merumus dan soal jawab.
Penerapan nilai : Bersungguh-sungguh, khusyuk, dan bertanggungjawab.
Bahan bantu mengajar : LCD, rakaman video, Al-Quran, kad manila dan buku teks.
LANGKAH/ MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
2 minit |
1)
Ucapan salam
السلام
عليكم ورحمة الله وبركاته
2)
Bacaan doa
اللهم
افتح علينا حكمتك وانشر علينا من
خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
|
-
Guru meminta
murid-murid membaca doa sebelum belajar.
-
Guru dan
murid-murid membaca doa bersama-sama.
|
Nilai : khusyuk
|
Set Induksi
4 minit |
1)
Surah apakah
yang dibaca oleh pembaca Al-Quran tersebut?
-
Andaian
jawapan : Surah Nazi’at.
|
-
Guru menayang
video orang yang sedang membaca al-Quran.
-
Guru
mengutarakan beberapa soalan yang berkaitan.
-
Membuat
latihan tugasan.
-
Pelajar
menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.
|
Kemahiran
berfikir : membuat perkaitan sumbang sara.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid
-
Berpusatkan
bahan bantu mengajar
Pendekatan :
-
Deduktif
Nilai :
-
Berani
menjawab.
|
Langkah 1
4 minit |
Nama surah :
Surah Nazi’at.
|
-
Guru
mengenalkan nama surah yang akan diajar.
-
Guru membaca
terlebih dahulu, kemudian murid-murid ikut.
-
Membetulkan
bacaan murid-murid dengan makhraj yang betul.
|
Strategi
1) Pendekatan
2) Teknik
3) Aktiviti
4) Kemahiran : dapat membaca dengan baik.
Alat bantu mengajar :
- LCD, komputer
riba, video dan kitab.
|
Langkah 2
9 minit |
1)
Diminta
setiap murid menyambung bacaan sahabatnya dari ayat 1-46.
2)
Mengajar
harakat bacaan iaitu harakat 2,4,5 dan 6.
-
Contoh tanda-tanda
harakat:
- 2 harakat
- 4 atau 5 harakat
- 6 harakat
(Pada Surah Naba’ ayat 1 dihujung ayat)
|
-
Murid-murid
menyambung bacaan sahabatnya.
-
Murid-murid
memperbetulkan harakat bacaan iaitu tanda panjang pada surah.
-
Murid-murid
membuat latihan yang diberikan oleh guru.
|
Kemahiran :
Dengar dan pandang.
Strategi :
Berpusatkan guru dan berpusatkan murid.
|
Langkah 3
7 minit |
1)
Terjemahan
Surah Nazi’at
2)
Padankan ayat
dengan terjemahan yang betul menggunakan kad manila.
|
-
Murid-murid
dibahagikan kepada kumpulan.
-
Murid-murid
mencari terjemahan Surah Nazi’at di dalam Al-Quran ayat 1-5.
-
Murid-murid
membaca terjemahan mengikut kumpulan.
-
Murid-murid
padankan ayat dengan terjemahan yang betul.
|
Kaedah :
Bermain sambil belajar.
KBKK :
Membuat inferens.
Alat bantu mengajar :
Kad manila, Al-Quran dan buku teks.
|
Penutup
4 minit |
Mengulang bacaan Surah Nazi’at
|
-
Guru baca
kemudian murid-murid ikut.
-
Guru
membetulkan harakat bacaan murid-murid.
-
Membuat latihan
di dalam buku.
|
KBKK :
Merumus pembelajaran.
Nilai :
-
Menghayati
- Bertanggungjawab
-
Menghargai
|
Catatan refleski : Saya berasa
bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menyeronokkan kerana pada
pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran
walaupun terdapat sedikit kerosakkan pada kad manila saya. Walaubagaimana pun,
saya sangat berpuas hati. Saya akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN 3
Nama guru : Syahzanani binti
Safini@Safihi.
Matapelajaran : Tilawah Al-Quran dan Hafazan.
Kelas : 2 Ibnu Sina.
Tarikh : 28. Januari . 2019
Masa : 2.30 hingga 3.30
Bilangan : 32 orang.
Tajuk : Surah Abbas.
Kemahiran : Menaakul, mendengar dan membaca.
Kaedah : Mengaji.
Pengetahuan sedia ada : Murid dapat membaca ayat Al-Quran.
Hasil pembelajaran :
1) Dapat menjaga Al-Quran dengan baik.
2) Dapat
memahami maksud Surah Abbas.
3)
Dapat memperbaiki bacaan dengan tajwid yang betul.
Kemahiran berfikir : Merumus dan soal jawab.Penerapan nilai : Bersungguh-sungguh, khusyuk, dan bertanggungjawab.
Bahan bantu mengajar : Radio, kad imbasan dan pembesar suara.
LANGKAH/ MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
2 minit |
1)
Ucapan salam
السلام
عليكم ورحمة الله وبركاته
2)
Bacaan doa
اللهم
افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
|
-
Guru
meminta murid-murid membaca doa sebelum belajar.
-
Guru
dan murid-murid membaca doa bersama-sama.
|
Nilai : khusyuk
|
Set Induksi
5 minit |
Audio apakah yang saya perdengarkan sebentar tadi?
Andaian jawapan :
Orang yang membaca Al-Quran.
|
-
Guru
mendengarkan audio daripada keset menggunakan radio.
-
Guru
mengutarakan beberapa soalan yang berkaitan.
-
Membuat
latihan tugasan.
-
Pelajar
menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.
|
Kemahiran
berfikir : membuat perkaitan sumbang sara.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid
-
Berpusatkan
bahan bantu mengajar
|
Langkah 1
5 minit |
Membaca Surah Abbas.
|
-
Guru memberitahu
surah yang diajar pada hari ini.
-
Guru membaca
Surah Abbas kemudian murid-murid ikut.
-
Membuat
latihan di dalam kumpulan.
|
Strategi
1) Pendekatan
2) Teknik
3) Aktiviti
4) Kemahiran : dapat membaca dengan baik.
Alat bantu mengajar :
-
Radio dan
buku teks.
|
Langkah 2
8 minit |
Membaca Surah Abbas ayat 1-42.
|
-
Murid-murid
membaca Surah Abbas bergilir-gilir.
-
Murid-murid membuat latihan yang guru
berikan.
|
Kemahiran :
-
Membaca dan
pandang.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid.
|
Langkah 3
8 minit |
Kerusi beracun.
-
Menggunakan
30 kerusi untuk 32 orang pelajar. Bahagikan 2 kumpulan kerusi untuk murid
lelaki dan murid perempuan.
-
Murid yang
tidak dapat duduk selepas lagu dimainkan diminta untuk menjawab soalan.
|
-
Mengisi
tempat kosong surah Abbas dengan jawapan yang telah disediakan.
-
Menyambung
bacaan guru.
-
Membuat
latihan yang guru berikan.
|
Kaedah :
-
Bermain
sambil belajar.
KBKK :
-
Membuat
inferens.
Alat bantu mengajar :
-
Kad manila,
radio dan buku teks.
|
Penutup
2 minit |
Mengulang bacaan Surah Abbas.
|
-
Membaca Surah
Abbas beramai-ramai.
-
Membuat
kesimpulan yang mereka pelajari.
-
Membuat
latihan yang guru berikan.
|
KBKK :
-
Merumus
pembelajaran.
Nilai :
-
Menghayati
- Bertanggungjawab
-
Menghargai
-
Menghormati
|
Catatan refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran. Walaubagaimana pun, saya sangat berpuas hati. Saya akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN 4
Nama guru : Syahzanani binti
Safini@Safihi.
Matapelajaran : Tilawah Al-Quran dan Hafazan.
Kelas : 2 Ibnu Sina.
Tarikh : 4. Februari . 2019
Masa : 2.30 hingga 3.30
Bilangan : 32 orang.
Tajuk : Surah Takwir dan Surah Infitor.
Kemahiran : Menaakul, mendengar dan membaca.
Kaedah : Mengaji.
Pengetahuan sedia ada : Murid dapat membaca ayat Al-Quran.
Hasil pembelajaran : 1) Dapat mengenal hukum ال سمسية dan ال قمرية
2) Dapat memberi kesimpulan tentang maksud
surah yang dipelajari.
3)
Dapat menjaga bacaan dengan baik.
Kemahiran berfikir : Merumus dan soal jawab.
Penerapan nilai : Bersungguh-sungguh, khusyuk, dan bertanggungjawab.
Bahan bantu mengajar : LCD, Projektor, kotak nama dan Al-Quran.
LANGKAH/ MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
2 minit |
1)
Ucapan salam
السلام
عليكم ورحمة الله وبركاته
2)
Bacaan doa
اللهم
افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
|
-
Guru
meminta murid-murid membaca doa sebelum belajar.
-
Guru
dan murid-murid membaca doa bersama-sama.
|
Nilai : khusyuk
|
Set Induksi
4 minit |
1)
Surah apakah
yang dibaca oleh penghafaz Al-Quran tersebut?
-
Andaian
jawapan :
Surah
Takwir dan Surah Infitor.
2)
Kedua-dua
surah ini diturunkan di Mekah atau Madinah?
-
Mekah
|
-
Guru menayang
video pelajar yang menghafal Surah Takwir dan Surah Infitor.
-
Guru
mengutarakan beberapa soalan kepada murid-murid.
-
Murid-murid
menjawab dengan pengetahuan yang sedia ada.
|
Kemahiran
berfikir : membuat perkaitan sumbang sara.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid
-
Berpusatkan
bahan bantu mengajar
|
Langkah 1
3 minit |
Membaca Surah Takwir dan Surah Infitor.
|
-
Guru
memberitahu surah yang diajar pada hari ini.
-
Guru baca
kedua-dua surah kemudian pelajar ikut.
-
Mengaji
dengan makhraj yang betul.
-
Melakukan
aktiviti secara berpasangan.
|
Strategi
1) Pendekatan
2) Teknik
3) Aktiviti
4) Kemahiran : dapat membaca dengan baik.
Alat bantu mengajar :
-
Buku teks,
al-Quran dan video.
|
Langkah 2
10 minit |
1)
Belajar hukum
ال سمسية dan ال قمرية.
Contoh :
-
ال
سمسية
-
ال
قمرية
وَإِذَا ٱلۡجِبَالُ سُيِّرَتۡ ٣ |
-
Mempelajari
hukum ال سمسية dan ال قمرية
-
Murid-murid
mencari hukum ال سمسية dan ال قمرية
kemudian menulis ayat di papan putih.
-
Membuat
aktiviti secara berpasangan.
|
Kemahiran :
-
Membaca dan menulis.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid.
-
Berpusatkan
guru.
|
Langkah 3
8 minit |
1)
Mencari
terjemahan Surah Takwir dan Surah Infitor di dalam Al-Quran.
-
Nama murid
yang dicabut dalam kotak nama dikehendaki membaca maksud ayat yang guru soal.
|
-
Membuat
cabutan nama.
-
Membaca
terjemahan surah.
-
Membuat
latihan yang guru berikan di dalam kertas.
|
Kaedah :
-
Bermain
sambil belajar.
KBKK :
-
Membuat
inferens.
Alat bantu mengajar :
Al-Quran dan kotak nama.
|
Penutup
3 minit |
Mengulang bacaan Surah Takwir dan Surah Infitor.
|
-
Guru dan
murid membaca Surah Takwir dan Surah Infitor bersama-sama.
-
Murid-murid
membuat kesimpulan pembelajaran hari ini.
-
Membuat
latihan di dalam buku teks.
|
KBKK :
-
Merumus
pembelajaran.
Nilai :
-
Menghayati
- Bertanggungjawab
-
Menghargai
-
Menghormati
|
Catatan refleksi : Saya berasa bersyukur kerana
pembelajaran hari ini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua
murid memberi perhatian penuh sepanjang saya mengajar dan murid-murid memberi
kerjasama yang baik. Walaubagaimana pun, saya sangat berpuas hati. Saya akan
membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN 5
Nama guru : Syahzanani binti Safini@Safihi.
Matapelajaran : Tilawah Al-Quran dan Hafazan.
Kelas : 2 Ibnu Sina.
Tarikh : 11. Februari . 2019
Masa : 2.30 hingga 3.30
Bilangan : 32 orang.
Tajuk : Surah Mutaffifin.
Kemahiran : Menaakul, mendengar dan membaca.
Kaedah : Mengaji.
Pengetahuan sedia ada : Murid dapat membaca ayat Al-Quran.
Hasil pembelajaran : 1) Dapat menjadi orang yang amanah dalam melakukan kerja.
2)
Dapat memperbaiki bacaan.
3)
Dapat mentaati perintah Allah di dalam al-Quran.
Kemahiran berfikir : Merumus dan soal jawab.
Penerapan nilai : Bersungguh-sungguh, khusyuk,
amanah dan bertanggungjawab.
Bahan bantu mengajar : LCD, Projektor, video dan kad manila.
LANGKAH/ MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
2 minit |
1)
Ucapan salam
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
2)
Bacaan doa
اللهم
افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
|
-
Guru
meminta murid-murid membaca doa sebelum belajar.
-
Guru
dan murid-murid membaca doa bersama-sama.
|
Nilai : khusyuk
|
Set Induksi
5 minit |
1)
Apakah surah
yang dibaca oleh qari tersebut?
-
Andaian
jawapan :
Surah Mutaffifin.
2)
Apakah maksud
Surah Mutaffifin.
-
Andaian
jawapan :
Golongan yang curang.
|
-
Guru
menayangkan video qari antarabangsa membaca Surah Mutaffifin.
-
Guru
mengutarakan beberapa soalan.
-
Murid-murid
menjawab dengan pengetahuan yang sedia ada.
|
Kemahiran
berfikir : membuat perkaitan sumbang sara.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid
-
Berpusatkan
bahan bantu mengajar
|
Langkah 1
7 minit |
1)
Guru
menceritakan maksud Surah Mutaffifin.
-
Orang yang
mengurangkan sukatan atau timbangan.
-
Mendapat
pembalasan.
|
-
Guru
menceritakan orang yang mengurangkan sukatan atau timbangan.
-
Murid-murid
memberi contoh yang berkaitan.
-
Bincang
secara berpasangan.
|
Strategi
1) Pendekatan
2) Teknik
3) Aktiviti
4) Kemahiran : mendengar dan menyimpul.
Alat bantu mengajar :
-
Buku teks,
al-Quran dan video.
|
Langkah 2
4 minit |
Membaca Surah Mutaffifin
|
-
Guru membaca
Surah Mutaffifin kemudian murid-murid ikut.
-
Memperbaiki
bacaan.
|
Kemahiran :
-
Membaca dan mendengar.
Strategi :
-
Berpusatkan murid.
|
Langkah 3
9 minit |
Mengisi jawapan di tempat kosong.
-
Kad manila.
|
-
Guru
memanggil nama murid.
-
Isi tempat
kosong di papan putih menggunakan kad manila yang telah disediakan.
|
Kaedah :
-
Bermain
sambil belajar.
Alat bantu mengajar :
Kad manila.
|
Penutup
3 minit |
Mengulang membaca Surah Mutaffifin.
|
-
Membaca Surah
Mutaffifin secara beramai-ramai.
-
Membuat
rumusan atau kesimpulan.
-
Membuat
latihan di dalam buku.
|
KBKK :
-
Merumus
pembelajaran.
Nilai :
-
Menghayati
- Bertanggungjawab
-
Menghargai
-
Mentaati
|
Catatan refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran
hari ini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi
perhatian penuh sepanjang pembelajaran walaupun terdapat sedikit kesilapan pada
kad manila saya. Walaubagaimana pun, saya sangat berpuas hati. Saya akan
membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN 6
Nama guru : Syahzanani binti Safini@Safihi.
Matapelajaran : Tilawah Al-Quran dan Hafazan.
Kelas : 2 Ibnu Sina.
Tarikh : 18. Februari . 2019
Masa : 2.30 hingga 3.30
Bilangan : 32 orang.
Tajuk : Surah Insyiqaq dan Surah Buruj.
Kemahiran : Menaakul, mendengar dan membaca.
Kaedah : Mengaji.
Pengetahuan sedia ada : Murid dapat membaca ayat Al-Quran.
Hasil pembelajaran : 1) Dapat mentaati perintah Allah seperti solat.
2)
Dapat memperbaiki bacaan.
3)
Dapat menghafal Surah Insyiqaq ayat 1 hingga 5.
Kemahiran berfikir : Merumus dan soal jawab.
Penerapan nilai : Bersungguh-sungguh, khusyuk, taat dan bertanggungjawab.
Bahan bantu mengajar : LCD, Projektor, video dan buku teks.
LANGKAH/ MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
2 minit |
1)
Ucapan salam
السلام
عليكم ورحمة الله وبركاته
2)
Bacaan doa
اللهم
افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
|
-
Guru
meminta murid-murid membaca doa sebelum belajar.
-
Guru
dan murid-murid membaca doa bersama-sama.
|
Nilai : khusyuk
|
Set Induksi
5 minit |
1)
Apakah kisah
video pertama.
-
Andaian
jawapan :
Hari kiamat atau hari pembalasan.
2)
Apakah kisah
video kedua?
-
Andaian
jawapan :
Orang kafir membunuh orang Islam.
|
-
Guru menayang
video berkaitan pelajaran.
-
Guru menyoal
murid-murid.
-
Murid-murid
menjawab dengan pengetahuan sedia ada.
|
Kemahiran
berfikir : membuat perkaitan sumbang sara.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid
-
Berpusatkan
bahan bantu mengajar
|
Langkah 1
7 minit |
1)
Surah
Insyiqaq bermaksud terbelah.
-
Orang beriman
akan menerima catatan amalnya dari sebelah kanan dan dihisab dengan mudah.
-
Orang yang
derhaka akan menerima catatan amalnya dari belakang dan dicampak ke dalam
neraka.
2)
Surah Buruj
bermaksud gugusan bintang.
-
Orang yang
menentang ajaran Nabi akan mendapat azab daripada Allah.
|
-
Guru
menerangkan maksud Surah Insyiqaq dan Surah Buruj.
-
Murid-murid
membuat kesimpulan.
-
Membuat
latihan secara berkumpulan.
|
Strategi
1) Pendekatan
2) Teknik
3) Aktiviti
4) Kemahiran : mendengar dan menyimpul.
Alat bantu mengajar :
-
LCD, buku
teks dan Al-Quran terjemahan.
|
Langkah 2
9 minit |
-
Membaca Surah
Insyiqaq dan Surah Buruj.
-
Menghafal
Surah Insyiqaq ayat 1-5.
|
-
Guru baca
kemudian murid-murid ikut.
-
Hafal Surah
Insyiqaq
|
Kemahiran :
-
Membaca dan
mendengar.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid.
|
Langkah 3
3 minit |
1)
Menjawab
soalan di skrin layar menggunakan komputer riba.
-
Isi tempat
kosong
-
Pilih ayat
dengan tajwid yang betul.
|
-
Murid-murid
menjawab soalan di komputer riba.
-
Membuat latihan dalam kumpulan.
|
Kaedah :
-
Bermain
sambil belajar.
KBKK :
-
Membuat
inferens.
Alat bantu mengajar :
komputer riba dan kotak nama.
|
Penutup
3 minit |
Mengulang bacaan Surah Insyiqaq dan Surah Buruj.
|
-
Membaca Surah
Insyiqaq dan Surah Buruj secara beramai-ramai.
-
Murid-murid
membuat kesimpulan.
-
Membuat
latihan dalam buku teks.
|
KBKK :
-
Merumus
pembelajaran.
Nilai :
-
Menghayati
- Bertanggungjawab
-
Menghargai
-
Mentaati
|
Catatan refleksi :Saya berasa bersyukur kerana
pembelajaran hari ini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua
murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran dan memberikan komitmen
yang baik di dalam kelas. Walaubagaimana pun, saya sangat berpuas hati. Saya
akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN 7
Nama guru : Syahzanani binti
Safini@Safihi.
Matapelajaran : Tilawah Al-Quran dan Hafazan.
Kelas : 2 Ibnu Sina.
Tarikh : 25. Februari . 2019
Masa : 2.30 hingga 3.30
Bilangan : 32 orang.
Tajuk : Surah Toriq, Surah A’la dan Al-Ghasiah.
Kemahiran : Menaakul, mendengar dan membaca.
Kaedah : Mengaji.
Pengetahuan sedia ada : Murid dapat membaca ayat Al-Quran.
Hasil pembelajaran : 1) Dapat menghafal surah pendek.
2) Dapat memperbaiki bacaan dengan sebutan
yang betul.
3)
Dapat memberi kerjasama dengan guru.
Kemahiran berfikir : Merumus dan soal jawab.
Penerapan nilai : Bersungguh-sungguh, khusyuk,
taat dan bertanggungjawab.
Bahan bantu mengajar : LCD, Projektor, video, kotak beracun dan buku
teks.
LANGKAH/ MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
2 minit |
1)
Ucapan salam
السلام
عليكم ورحمة الله وبركاته
2)
Bacaan doa
اللهم
افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
|
-
Guru
meminta murid-murid membaca doa sebelum belajar.
-
Guru
dan murid-murid membaca doa bersama-sama.
|
Nilai : khusyuk
|
Set Induksi
3 minit |
1)
Apakah surah
yang di baca oleh hafizah tersebut?
-
Andaian
jawapan :
Surah Toriq, Surah A’la dan Surah Al-Ghasiah.
|
-
Guru menayang
video.
-
Guru menyoal
murid-murid.
-
Murid-murid
menjawab dengan pengetahuan sedia ada.
|
Kemahiran berfikir : membuat perkaitan sumbang sara.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid
-
Berpusatkan
bahan bantu mengajar
|
Langkah 1
6 minit |
Membaca Surah Toriq, Surah A’la dan Surah Al-Ghasiah.
|
-
Guru membaca
ketiga-tiga surah kemudian murid-murid ikut.
-
Membetulkan
bacaan murid-murid.
|
Strategi
1) Pendekatan
2) Teknik
3) Aktiviti
4) Kemahiran : mendengar dan membaca.
Alat bantu mengajar :
LCD dan buku teks.
|
Langkah 2
10 minit |
Menghafal Surah Toriq ayat 1 hingga 5.
|
-
Murid-murid
menghafal.
-
Murid-murid
yang sudah menghafal perlu tasmik atau semak bacaan dihadapan guru.
|
Kemahiran :
-
Membaca dan menghafal.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid.
|
Langkah 3
6 minit |
Bermain kotak beracun
-
Baca Surah
Toriq ayat 1 hingga 5 tanpa melihat buku.
-
Menyambung
bacaan guru dan dibenarkan melihat buku.
|
-
Membaca Surah
Toriq.
-
Menjawab soalan
guru.
-
Membuat
latihan di dalam buku.
|
Kaedah :
-
Bermain
sambil belajar.
KBKK :
-
Membuat
inferens.
Alat bantu mengajar :
Kotak beracun dan lagu.
|
Penutup
3 minit |
Mengulang bacaan Surah Toriq, Surah A’la dan Surah Al-Ghasiah.
|
-
Membaca
ketiga-tiga surah.
-
Murid-murid
merumus pembelajaran pada hari ini.
-
Membuat
latihan yang guru berikan.
|
KBKK :
-
Merumus
pembelajaran.
Nilai :
-
Menghayati
- Bertanggungjawab
-
Menghargai
|
Catatan refleksi : Saya berasa bersyukur kerana
pembelajaran hari ini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua
murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran walaupun terdapat sedikit
kepincangan kerana video yang saya paparkan kurang jelas. Walaubagaimana pun,
saya sangat berpuas hati. Saya akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN 8
Nama guru : Syahzanani binti
Safini@Safihi.
Matapelajaran : Tilawah Al-Quran dan Hafazan.
Kelas : 2 Ibnu Sina.
Tarikh : 4. Mac . 2019
Masa : 2.30 hingga 3.30
Bilangan : 32 orang.
Tajuk : Surah Fajr dan Surah Balad.
Kemahiran : Menaakul, mendengar dan membaca.
Kaedah : Mengaji.
Pengetahuan sedia ada : Murid dapat membaca ayat Al-Quran.
Hasil pembelajaran : 1) Dapat menghafal surah pendek.
2) Dapat memperbaiki bacaan dengan
sebutan yang betul.
3)
Dapat memberi kerjasama dengan guru.
Kemahiran berfikir : Merumus dan soal jawab.Penerapan nilai : Bersungguh-sungguh, khusyuk, taat dan bertanggungjawab.
Bahan bantu mengajar : LCD, Projektor, video dan buku teks.
LANGKAH/ MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
2 minit |
1)
Ucapan salam
السلام
عليكم ورحمة الله وبركاته
2)
Bacaan doa
اللهم
افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
|
-
Guru
meminta murid-murid membaca doa sebelum belajar.
-
Guru
dan murid-murid membaca doa bersama-sama.
|
Nilai : khusyuk
|
Set Induksi
5 minit |
1)
Apakah yang
dilakukan oleh pemuda tersebut apabila dia kaya?
-
Andaian
jawapan :
Bersyukur dan memuji Allah dengan apa yang dimiliki.
2)
Kenapa kita
perlu memberi bantuan kepada orang lain?
-
Andaian
jawapan :
Kerana Allah menyuruh kita melakukan kebaikan kepada orang lain.
|
-
Guru
memaparkan video.
-
Guru
mengutarakan soalan kepada murid-murid.
-
Murid-murid
menjawab dengan pengetahuan yang sedia ada.
|
Kemahiran berfikir : membuat perkaitan sumbang sara.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid
-
Berpusatkan
bahan bantu mengajar
|
Langkah 1
5 minit |
1)
Surah Fajr
dan Surah Balad diturunkan di Mekah.
2)
Surah Fajr
berkaitan dengan azab Allah serta kekayaan dan kemiskinan adalah ujian
daripada Allah.
3)
Surah Balad
pula berkaitan tentang memberi keperluan kepada orang yang memerlukan kerana
Allah.
|
-
Guru
menceritakan maksud terjemahan Surah Fajr dan Surah Balad.
-
Murid-murid
membuat kesimpulan.
-
Bincang di
dalam kumpulan.
|
Strategi
1) Pendekatan
2) Teknik
3) Aktiviti
4) Kemahiran : mendengar dan menyimpul.
Alat bantu mengajar :
LCD, Al-Quran terjemahan dan buku teks.
|
Langkah 2
7 minit |
Membaca Surah Fajr dan Surah Balad.
|
-
Guru membaca
kedua-dua surah, kemudian murid-murid ikut.
-
Membetulkan
bacaan murid-murid.
|
Kemahiran :
-
Membaca dan mendengar.
Strategi :
-
Berpusatkan guru.
|
Langkah 3
8 minit |
Padankan ayat dan tajwid yang betul di dalam kertas yang guru
edarkan. Kemudian hantar kepada guru.
|
-
Membuat latihan.
-
Menguji tahap
kefahaman murid-murid.
|
Kaedah :
-
Uji minda.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid.
Alat bantu mengajar :
Kotak beracun dan lagu.
|
Penutup
3 minit |
Mengulang bacaan Surah Fajr dan Surah Balad.
|
-
Membaca
secara beramai-ramai.
-
Murid-murid
membuat kesimpulan.
-
Membuat
latihan di dalam buku.
|
KBKK :
-
Merumus
pembelajaran.
Nilai :
-
Menghayati
- Bertanggungjawab
-
Berkasih
sayang
|
Catatan refleksi : Saya berasa bersyukur kerana
pembelajaran hari ini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua
murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran serta menyiapkan latihan
yang saya berikan di dalam kelas. Walaubagaimana pun, saya sangat berpuas hati.
Saya akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN 9
Nama guru : Syahzanani binti
Safini@Safihi.
Matapelajaran : Tilawah Al-Quran dan Hafazan.
Kelas : 2 Ibnu Sina.
Tarikh : 11. Mac . 2019
Masa : 2.30 hingga 3.30
Bilangan : 32 orang.
Tajuk : Surah Al-Sams, Surah Al-Lail, Surah Dhuha dan Surah Al-Syarah.
Kemahiran : Menaakul, mendengar dan membaca.
Kaedah : Mengaji.
Pengetahuan sedia ada : Murid dapat membaca ayat Al-Quran.
Hasil pembelajaran : 1) Dapat menghafal surah pendek.
2)
Dapat memperbaiki bacaan dengan sebutan yang betul.
3)
Dapat mengenal hukum qalqalah kubra dan qalqalah sugra.
Kemahiran berfikir : Merumus dan soal jawab.
Penerapan nilai : Bersungguh-sungguh, khusyuk dan bertanggungjawab.
Bahan bantu mengajar : LCD, Projektor, video dan buku teks.
LANGKAH/ MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
2 minit |
1)
Ucapan salam
السلام
عليكم ورحمة الله وبركاته
2)
Bacaan doa
اللهم
افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
|
-
Guru
meminta murid-murid membaca doa sebelum belajar.
-
Guru
dan murid-murid membaca doa bersama-sama.
|
Nilai : khusyuk
|
Set Induksi
3 minit |
1)
Bagaimanakah
cara menghafal Al-Quran dengan mudah?
-
Andaian
jawapan :
Hafal waktu pagi atau makan kismis.
|
-
Guru
memaparkan video.
-
Guru mengutarakan
soalan.
-
Murid-murid
menjawab berdasarkan pengetahuan yang sedia ada.
|
Kemahiran berfikir : membuat perkaitan sumbang sara.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid
-
Berpusatkan
bahan bantu mengajar
|
Langkah 1
6 minit |
Membaca Surah Al-Sams, Surah Al-Lail, Surah Dhuha dan Surah
Al-Syarah.
|
-
Guru baca
dahulu kemudian murid-murid ikut.
-
Membetulkan
bacaan.
-
Baca dalam
kumpulan.
|
Strategi
1) Pendekatan
2) Teknik
3) Aktiviti
4) Kemahiran : mendengar dan membaca.
Alat bantu mengajar :
LCD dan buku teks.
|
Langkah 2
8 minit |
Mengajar hukum qalqalah kubra dan qalqalah sugra.
Huruf qalqalah ب,ج, ق,د) ض)
I.
Qalqalah
kubra – berada di akhir ayat.
II.
Qalqalah
sugra – berada ditengah-tengah ayat.
|
-
Mempelajari
hukum qalqalah.
-
Murid-murid
mencari huruf qalqalah.
-
Membuat
latihan secara berkumpulan.
|
Kemahiran :
-
Mendengar.
KBKK:
Berfikir.
Strategi :
-
Berpusatkan murid.
|
Langkah 3
7 minit |
Isi tempat kosong di dalam slaid yang telah guru paparkan di
skrin layar menggunakan komputer riba.
-
Mencabut nama
murid di dalam kotak nama.
|
-
Murid-murid
isi tempat kosong.
-
Menjawab
soalan guru.
-
Membuat
latihan di dalam kertas yang guru beri.
|
Kaedah :
-
Bermain
sambil belajar.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid.
Alat bantu mengajar :
Kotak nama. komputer riba dan LCD.
|
Penutup
4 minit |
Mengulang bacaan Surah Al-Sams, Surah Al-Lail, Surah Dhuha dan
Surah Al-Syarah.
|
-
Membaca Surah
Al-Sams, Surah Al-Lail, Surah Dhuha dan Surah Al-Syarah secara serentak.
-
Murid-murid
membuat kesimpulan.
-
Membuat
latihan di dalam buku.
|
KBKK :
-
Merumus
pembelajaran.
Nilai :
- Menghayati
- Bertanggungjawab
- Menghormati
|
Catatan refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi
perhatian penuh sepanjang pembelajaran serta berebut-rebut untuk menjawabsoalan. Walaubagaimana pun, saya sangat berpuas hati. Saya akan membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN 10
Nama guru : Syahzanani binti
Safini@Safihi.
Matapelajaran : Tilawah Al-Quran dan Hafazan.
Kelas : 2 Ibnu Sina.
Matapelajaran : Tilawah Al-Quran dan Hafazan.
Tarikh : 18. Mac. 2019
Masa : 2.30 hingga 3.30
Bilangan : 32 orang.
Tajuk : Surah At-tin, Surah A’laq dan Surah Qadr.
Kemahiran : Menaakul, mendengar dan membaca.
Kaedah : Mengaji.
Pengetahuan sedia ada : Murid dapat
membaca ayat Al-Quran.Hasil pembelajaran : 1) Dapat menghafal surah pendek.
2)
Dapat memperbaiki bacaan dengan sebutan yang betul.
3) Dapat mengikut arahan
yang guru berikan.
Kemahiran berfikir : Merumus dan soal jawab.
Penerapan nilai : Bersungguh-sungguh, khusyuk dan bertanggungjawab.
Bahan bantu mengajar : LCD, Projektor, video dan buku teks.
LANGKAH/ MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
2 minit |
1)
Ucapan salam
السلام عليكم ورحمة الله
وبركاته
2)
Bacaan doa
اللهم
افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
|
-
Guru
meminta murid-murid membaca doa sebelum belajar.
-
Guru
dan murid-murid membaca doa bersama-sama.
|
Nilai : khusyuk
|
Set Induksi
5 minit |
1)
Apakah surah
yang dibaca oleh pembaca tersebut?
Andaian jawapan :
Surah At-tin, Surah A’laq atau Surah Qadr.
|
-
Guru membuka
audio suara menggunakan radio.
-
Guru
mengutarakan soalan.
-
Murid-murid
menjawab dengan pengetahuan yang sedia ada.
|
Kemahiran berfikir : membuat perkaitan sumbang sara.
Strategi :
-
Berpusatkan
murid
-
Berpusatkan
bahan bantu mengajar
|
Langkah 1
7 minit |
Membaca Surah At-tin, Surah A’laq atau Surah Qadr.
|
-
Guru baca
dahulu kemudian murid-murid ikut.
-
Membetulkan
makhraj atau sebutan murid.
-
Baca mengikut
kumpulan.
-
Mencari hukum
tajwid yang sudah murid-murid pelajari.
|
Strategi
1) Pendekatan
2) Teknik
3) Aktiviti
4) Kemahiran : mendengar dan membaca.
Alat bantu mengajar :
LCD dan buku teks.
|
Langkah 2
8 minit |
1)
Membaca
dihadapan guru.
2)
Menghafal
Surah Qadr 1 hingga 5.
|
-
Murid-murid
melancarkan bacaan.
-
Menghafal.
-
Tasmik atau
semak dengan guru bagi yang sudah menghafal.
|
Kemahiran :
-
Membaca dan menghafal.
Strategi :
Berpusatkan murid.
|
Langkah 3
5 minit |
Murid-murid dikehendaki menjawab soalan di kertas yang guru
edarkan sebelum kelas tamat dan dibenarkan melihat buku.
1)
Susun ayat
mengikut urutan.
-
Surah At-tin
-
Surah A’laq
-
Surah Qadr
|
-
Murid-murid
menjawab soalan.
-
Membuat
latihan.
|
Kemahiran :
-
Menulis
Strategi :
-
Berpusatkan
murid.
|
Penutup
3 minit |
Mengulang bacaan Surah At-tin,Surah A’laq dan
Surah Qadr.
|
-
Membaca
ketiga-tiga surah secara beramai-ramai.
-
Membaca Surah
Qadr tanpa melihat buku.
-
Dua orang
murid membuat kesimpulan.
-
Membuat
latihan dalam buku.
|
KBKK :
-
Merumus
pembelajaran.
Nilai :
- Menghayati
- Bertanggungjawab
- Menghormati
|
Catatan refleksi : Saya berasa bersyukur kerana
pembelajaran hari ini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua
murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran dan murid-murid dapat
menghafal surah pendek. Walaubagaimana pun, saya sangat berpuas hati. Saya akan
membuat penambahbaikan dari masa ke semasa.
No comments:
Post a Comment