Sunday, 6 January 2019

Rancangan Pengajaran Harian 8


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



NAMA GURU : Nur Aisyah binti Sobirin

MATAPELAJARAN : Ibadat

KELAS : 3 Ibnu Sina

TARIKH : 25 Februari 2019

MASA : 2.30-3.30 petang

BILANGAN MURID : 18/20 orang

TAJUK : Khutbah
             8.1 Pengertian khutbah
             8.2 Hukum khutbah
             8.3 Jenis solat yang disertai khutbah

KEMAHIRAN : Mendengar, Membaca dan Menulis

KAEDAH : Syarah dan bercerita

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid sudah mengetahui khutbah disampaikan
                                                       hanya di masjid.

HASIL PEMBELAJARAN : -Murid dapat meenyatakan hukum khutbah
                                               -Murid dapat menulis pengertian khutbah
                                               -Murid dapat menceritakan jenis solat yang disertai
                                                khutbah

KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus, Membuat perkaitan dan soal jawab

PENERAPAN NILAI : Rajin, Khusyuk dan Berusaha

Bahan bantu mengajar : Projektor, pembesar suara, dan komputer riba


MASA / LANGKAH
ISI PENGAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
PENDAHULUAN

( 2 MINIT )
-Guru memberi salam dan bacaan doa


بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانش   علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين"

-Guru memberi salam
-Guru membaca doa bersama-sama murid
Nilai :
-Khusyuk
-Mengamalkan adab belajar
SET INDUKSI

( 5 MINIT )
Tayangan video :
Jemaah sedang mendengar khutabah sewaktu solat jumaat


-Guru menunjukkan video kepada murid
-Murid melihat video dengan khusyuk
-Guru bertanya kepada murid perkaitan video dengan tajuk yang ingin dipelajari
-Murid menjawab dengan jawapan yang sesuai
-Guru memberitahu tajuk yang ingin dipelajari

Nilai :
-Khusyuk
-berusaha

Strategi :
-Berpusatkan bahan

Kemahiran berfikir :
-Membuat perkaitan

LANGKAH 1

( 6 MINIT )


-Guru merangkan maksud khutbah

“Ucapan yang dibaca oleh imam atau khatib sebanyak dua kali berturut-turut yang mengandungi kata-kata pujian kepada Allah, nasihat, pengajaran, ilmu pengetahuan serta selawat dan salam kepada Rasulullah S.A.W

-Guru bertanyakan soalan
-Guru menerangkan maksud khutbah

-Guru bertanya apa hukum khutbah

-Murid cuba menjawab

-Guru menyemak jawapan bersama-sama murid
Nilai :
-Rajin
-Berani

Strategi :
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid


Kemahiran berfikir :
-Soal jawab

Teknik :
-Syarahan

Bahan bantu mengajar :
-Kad imbasan
LANGKAH 2

( 8 MINIT )
-Guru menceritakan jenis solat yang disertai khutbah



1. Solat jumaat


2. Solat sunat hari raya


3. Solat sunat gerhana matahari
dan solat gerhana bulan


4. Solat minta hujan

-Guru bercerita mengenai jenis solat yang disertai khutbah

-Guru melakukan aktiviti perbincangan bersama-sama dengan murid

-Murid melakukan perbincangan di kalangan mereka

-Guru menyemak jawapan bersama-sama
Nilai :
-Khusyuk
-Rajin

Strategi :
-Berpusatkan guru
-Berpusat murid

Teknik :
-Bercerita

Bahan bantu mengajar :
-Projektor
-Komputer riba
LANGKAH 3

( 6 MINIT )
Aktiviti penilaian berdasrkan isi pelajaran :

1. Apakah hukum khutbah?
2. Siapakah menyampaikan khutbah?
3. Berapakah jenis solat yang mempunyai khutbah?
-Guru membuat aktiviti soal jawab di hadapan kelas

-Murid mencuba untuk menjawab soalan secara kumpulan

-Guru membincangkan jawapan bersama-sama di dalam kelas
Nilai :
-Taat
-Berani mencuba

Strategi :
-Berpusatkan murid

Kemahiran berfikir :
-Soal jawab
PENUTUP

( 2 MINIT )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
-Guru merumuskan isi pelajaran yang diajarkan
Nilai :
-Patuh

Kemahiran berfikir :
-Merumuskan


Refleksi :

Saya berasa gembira kerana murid dapat menjawab soalan yang diberikan dengan tepat. Walau bagaimanapun, terdapat 3 orang murid tidak memberikan perhatian sewaktu pengajaran dan pembelajaran berlangsung. Dengan ini, saya akan menyusun aktiviti yang lebih menarik. Oleh itu, diharapkan semua murid dapat memahami isi pelajaran pada hari ini.



Disedikan oleh :                                                                  Disahkan oleh :

………………….                                                                   .…………………..

(                                               ) (                                             )

No comments:

Post a Comment

MAKSUD RANCANGAN MINGGUAN Rancangan yang dibentuk daripada rancangan semester setiap minggu. Ianya mengikut minggu yang telah disediakan ol...