Sunday, 6 January 2019

Rancangan Pengajaran Harian 4


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


NAMA GURU : Nur Aisyah binti Sobirin

MATAPELAJARAN : Ibadat

KELAS : 3 Ibnu Sina

TARIKH : 28 Januari 2019

MASA : 2.30-3.30 petang

BILANGAN MURID : 20/20 orang

TAJUK : Mandi
               4.1 Jenis-jenis mandi
               4.2 Sunat-sunat mandi
               4.3 Cara-cara mandi wajib

KEMAHIRAN : Mendengar, Menulis dan Membaca

KAEDAH : Syarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid mengetahui maksud mandi

HASIL PEMBELAJARAN : -Murid dapat menyatakan sebab mandi wajib, mandi
                                                 mandi sunat dan mandi harus
                                               -Murid dapat menulis sunat-sunat mandi
                                              - Murid dapat melakonkan cara-cara mandi wajib

KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus, Soal jawab, Membuat perkaitan

PENERAPAN NILAI : Patuh, Taat dan Khusyuk

BAHAN BANTU MENGAJAR : Kad imbasan gambar, kad manila dan radio



MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN
PENDAHULUAN

( 2MINIT )
-Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa

بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانش   علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين"

-Guru memberi salam dan bertanya khabar murid
-Guru meminta seorang murid lelaki membacakan doa dan semua murid mengaminkan

Nilai :
-Khusyuk
-Mengamalkan adab belajar
SET INDUKSI

( 5 MINIT )
Tayangan video ‘Diri & Friend’ tajuk Mandi
-Guru menayangkan video kepada murid di dalam kelas
-Murid memberikan sepenuh perhatian sewaktu video ditayangkan
-Guru bertanya kepada murid :

“Apakah tajuk pembelajaran kita pada hari ini?”

Cadangan jawapan :
-Mandi pagi
-Mandi wajib

Nilai :
-Khusyuk
-Taat
-Berdisiplin

Bahan Bantu Mengajar :
-Projektor
-Komputer riba
-Pembesar suara

Kemahiran berfikir :
-Membuat perkaitan
-Soal jawab

Strategi :
-Berpusatkan bahan

LANGKAH 1

( 6 MINIT )
-Guru menerangkan jenis-jenis mandi

1. Mandi wajib –Mandi yang dilakukan bagi seseorang yang berhadas besar atau kerana mati selain daripada mati syahid

2. Mandi sunat – mandi yang mendaoat pahala jika dilakukan dan tidak berdosa apabila ditinggalkan

3. Mandi harus – mandi ini boleh dilakukan pada bila-bila masa atas sebab-sebab telah berubah bau badan, berasa letih, selepas bermain dan sebagainya

- Guru meminta murid menyenaraikan sunat-sunat mandi

-Guru menerangkan jenis-jenis mandi

-Guru meminta murid melakukan perbincangan secara kumpulan bagi menerangkan sunat-sunat mandi
Nilai :
-Khusyuk
-Patuh
-Berdisiplin

Strategi :
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan bahan
-Berpusatkan murid

Bahan bantu mengajar :
-Kad manila
-Radio
LANGKAH 2

( 8 MINIT )
-Guru menerangkan cara-cara mandi wajib

1.Menghilangkan najis pada badan terlebih dahulu
2.Membaca basmala ketika memulakan mandi
3.Membasuh dua tapak tangan sebanyak 3 kali
4.Membasuh kemaluan
5.Mengambil wuduk sebelum mandi
6.Jirus air keatas kepala sebanyak 3 kali sambil berniat pada jirusan pertama
7.Mengdahului jirusan anggota sebelah kanan
8.Menggosak dan meratakan air keseluruh badan
9.Mandi ditempat yang tertutup
10.Membaca doa selepas mandi

-Guru melakukan aktiviti puzzle

-Guru memberi syarahan berkaitan cara-cara mandi wajib

-Guru meminta beberapa orang murid menyelesaikan permainan puzzle
Nilai :
-Bekerjasama
-Tekun
-Amanah

Strategi :
-Berpusatkan bahan
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Kemahiran berfikir :
-Menyelesaikan puzzle

Teknik :
-Syarahan

Bahan bantu mengajar :
-kad imbasan gambar
LANGKAH 3

( 6 MINIT )
-Guru mengulang pelajaran dari jenis-jenis mandi, sunat-sunat mandi dan cara-cara mandi wajib
-Guru mengulang pelajaran dan membuat rumusan dari tajuk yang diajar
Nilai :
-Bersungguh-sungguh
-Khusyuk

Strategi :
-Berpusatkan guru

Teknik :
-Syarahan

PENUTUP
( 3 MINIT )
-Guru memberi latihan pengukuhan dan penilaian dengan memberikan 4 soalan objektif.
-Guru memaparkan soalan objektif

-Guru menyemak jawapan bersama-sama
Nilai :
-Jujur
-Tekun

Strategi :
-Berpusatkan bahan

Bahan bantu mengajar :
-Komputer riba
-Projektor



Refleksi :
Saya berasa gembira dan bersyukur kerana semua pelajar dapat menumpukan perhatian sewaktu sesi pengajaran dan pembelajaran berlaku. Murid berasa seronok kerana dapat menyelesaikan puzzle dalam tempoh yang diberi. Walaubagaimanapun, saya perlu menambah baik bahan bantu mengajar agar pelajar tidak cepat bosan sewaktu berada di dalam kelas.






Disedikan oleh :                                                                  Disahkan oleh :

………………….                                                                   .…………………..


(                                               ) (                                             )

No comments:

Post a Comment

MAKSUD RANCANGAN MINGGUAN Rancangan yang dibentuk daripada rancangan semester setiap minggu. Ianya mengikut minggu yang telah disediakan ol...