Sunday, 6 January 2019

Rancangan Pengajaran Harian 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



NAMA GURU : Nur Aisyah binti Sobirin

MATAPELAJARAN : Ibadat

KELAS : 3 Ibnu Sina

TARIKH : 6 Januari 2019

MASA : 2.30-3.30 petang

BILANGAN MURID :  20/20 orang

TAJUK : Hadas
1.1  Pengertian Hadas
1.2  Bahagian Hadas

KEMAHIRAN : Mendengar, Menulis dan Membaca

KAEDAH : Syarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid sudah mengetahui bagaimana cara untuk 
                                                       beristinjak.

HASIL PEMBELAJARAN :  -Murid dapat menyatakan pengertian hadas.
                                                -Murid dapat menulis penulis pengertian hadas.
                                                -Murid dapat melakonkan contoh orang berhadas 
                                                 kecil.
  
KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus, Membuat Perkaitan, dan Soal Jawab

PENERAPAN NILAI : Khusyuk, Taat, dan Berdisiplin

BAHAN BANTU MENGAJAR : Kotak, Kad imbasan gambar, dan Pembesar suara.





MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
PENDAHULUAN

( 2 MINIT )
-Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa

بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانش   علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين"
-Guru memberi salam dan bertanya khabar murid
-Guru meminta seorang murid lelaki membacakan doa dan semua murid mengaminkan
Nilai :
-Khusyuk
-Mengamalkan adab belajar
SET INDUKSI

( 5 MINIT )
Tayangan video ‘Upin Ipin’ tajuk Fizi Sakit Perut
-Guru menayangkan video kepada murid di dalam kelas
-Murid memberikan sepenuh perhatian sewaktu video ditayangkan
-Guru bertanya kepada murid :

“Apakah yang kita akan pelajari pada hari ini?”

Cadangan jawapan :
-Doa masuk tandas
-Berhadas

Nilai :
-Khusyuk
-Taat
-Berdisiplin

Bahan Bantu Mengajar :
-Projektor
-Komputer riba
-Pembesar suara

Kemahiran berfikir :
-Membuat perkaitan
-Soal jawab

Strategi :
-Berpusatkan bahan
LANGKAH 1

( 6 MINIT )
-Guru menerangkan maksud hadas

“Hadas : Keadaan tidak suci pada diri seseorang yang menyebabkan ibadat tertentu sepeti solat, tawaf, menyentuh dan membawa al-quran tidak sah.”
-Guru menerangkan maksud hadas
-Guru meminta 2 orang murid mengulang maksud hadas
Nilai :
-Khusyuk
-Yakin
-Tekun
Bahan Bantu Mengajar :
-Slide
-Kad imbasan

Teknik :
-Syarahan

Kemahiran berfikir :
-Soal jawab

Strategi :
-Berpusatkan bahan
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

LANGKAH 2

( 8 MINIT )
-Guru menerangkan bahagian hadas :

1) hadas kecil – Keadaan yang suci pada diri seseorang yang disebabkan berlaku padanya perkara-perkara yang membatalkan wuduk.

2) hadas besar – Keadaan tidak suci pada diri seseorang yang menyebabkan ia diwajibkan mandi jika hendak melakukan ibadat sepeti solat, tawaf dan membawa al-quran.

-Guru bertanya kepada murid contoh orang berhadas kecil

-Guru menerangkan bahagian hadas

-Guru bertanya soalan :

“Apa contoh orang yang berhadas kecil?” sambil mengerakkan kotak hadiah kepada murid.

Cadangan jawapan :


1. Terkentut selepas mengambil wuduk



2. Membuang air kerana sakit perut


3. Pengsan ketika bermain bola kerana cuaca  terlalu panas
Nilai :
-Khusyuk
-Diam
-Tekun

Teknik :
-Syarahan
-Bercerita

Bahan Bantu Mengajar :
-Kotak hadian
-Pembesar suara

Kemahiran berfikir :
-Soal jawab

Strategi :
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan
LANGKAH 3

( 6 MINIT )
-Guru merumuskan
-Guru membuat rumusan berkaitan hadas secara keseluruhan.

-Guru membuat perkaitan bahawa Allah menyukai hamba yang suci daripada hadas
Nilai :
-Berani
-Patuh
-Khusyuk

Kemahiran :
-Soal jawab
-Membuat perkaitan
-Merumus

Teknik :
-Syarahan

Strategi :
-Berpusatkan guru

PENUTUP

( 3 MINIT )
-Latihan pengukuhan dan penilaian dibuat dengan memberikan 4 soalan objektif di hadapan
-Guru memaparkan 4 soalan kepada murid

-Murid cuba untuk menjawab

-Guru menyemak jawapan murid
Nilai :
-Khusyuk
-Taat
-Rajin

Bahan Bantu Mengajar :
-Projektor
-Komputer riba

Kemahiran :
-Soal jawab
Strategi :
-Berpusatkan bahan


Refleksi :
Saya berasa bersemangat dan bersyukur kerana pembelajaran hari ini berlangsung dengan baik. Malahan, murid tertarik ingin belajar dengan menggunakan set induksi video. Selain itu, murid dapat memberikan perhatian sewaktu sesi pembelajaran. Maka saya berharap pengajaran hari ini mudah difahami dan diingati dengan adanya nota ringkas.





Disedikan oleh :                                                                  Disahkan oleh :

………………….                                                                   .…………………..


(                                               ) (                                             )


No comments:

Post a Comment

MAKSUD RANCANGAN MINGGUAN Rancangan yang dibentuk daripada rancangan semester setiap minggu. Ianya mengikut minggu yang telah disediakan ol...