Sunday, 6 January 2019

Rancangan Pengajaran Harian 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



NAMA GURU : Nur Aisyah binti Sobirin

MATAPELAJARAN : Ibadat

KELAS : 3 Ibnu Sina

TARIKH : 14 Januari 2019

MASA : 2.30-3.30 petang

BILANGAN MURID : 19/20 orang

TAJUK : Haid, Nifas dan Istihadhah
                2.1 Pengertian haid, nifas dan istihadhah
                2.2 Tempoh masa bagi haid, nifas dan istihadhah
                2.3 Larangan ketika haid dan nifas

KEMAHIRAN : Mena’kul, Membaca dan Menulis

KAEDAH : Syarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid telah mengetahui jenis golongan darah

HASIL PEMBELAJARAN : -Murid dapat menyatakan pengertian haid, nifas dan 
                                                 istihadhah
                                               -Murid dapat menulis tempoh masa bagi haid, nifas dan 
                                                istihadhah
                                               -Murid dapat menceritakan perkara larangan ketika haid 
                                                dan nifas

KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus,Membuat perkaitan dan Soal jawab

PENERAPAN NILAI : Rajin, Khusyuk dan Berdisiplin

BAHAN BANTU MENGAJAR : Projektor, Komputer riba dan Pembesar suara


MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
PENDAHULUAN

(2 MINIT)

Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa


بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانش   علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين"
-Guru memberi salam dan bertanya khabar murid

-Guru meminta seorang murid lelaki untukmembacakan doa dan semua murid mengaminkan

Nilai :
-Khusyuk
-Mengamalkan adab belajar
SET INDUKSI

( 5 MINIT )
Tayangan video iklan libresse menampilkan Yuna



-Guru menayangkan video kepada murid di dalam kelas

-Murid memberikan sepenuh perhatian sewaktu video ditayangkan
-Guru bertanya kepada murid :

“Apakah yang kita akan pelajari pada hari ini?”

Cadangan jawapan :
-Hadas besar
-Uzur

Nilai :
-Khusyuk
-Patuh
-Tekun

Bahan Bantu Mengajar :
-Pembesar suara
-Projektor
-Komputer riba

Strategi :
-Berpusatkan bahan

Kemahiran berfikir :
-Menjawab soalan
-Membuat perkaitan
LANGKAH 1

( 6 MINIT )
-Guru menerangkan pengertian haid, nifas dan istihadhah




1. Haid – darah yang keluar daripada rahim perempuan pada setiap bulan seawal umur Sembilan tahun yang bukan disebabkan penyakit atau wiladah

2. Nifas – darah yang keluar daripada rahim perempuan ketika atau selepas melahirkan anak

3. Istihadhah – darah penyakit yang keluar daripada rahim perempuan selain pada masa haid dan nifas

-Guru meminta murid membuat peta minda

-Guru menerangkan pengertian haid, nifas dan istihadhah

-Guru meminta murid membuat peta minda berkaitan tempoh masa darah haid, nifas dan istihadhah secara kumpulan.
Nilai :
-Bersungguh-sungguh
-Patuh
-Khusyuk

Strategi :
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Teknik :
-Syarahan

Bahan Bantu Mengajar :
-Kertas majong

Kemahiran berfikir :
-mereka peta minda yang kreatif
LANGKAH 2

( 8 MINIT )
-Guru menerangkan larangan-larangan ketika hiad dan nifas

1.Mendidikan solat sama ada yang wajib atau yang sunat

2.Berpuasa fardu atau sunat

3.Mengerjakan tawaf fardu atau sunat

4.Menyentuh atau membaca al-quran

5.Membaca ayat-ayat al-quran

6.Berhenti atau duduk didalam masjid

-Guru menerangkan larangan ketika haid dan nifas

-Guru membuat aktiviti teka silang kata mengikut kumpulan
Nilai :
-Khusyuk
-Berani
-Bantu membantu

Bahan Bantu Mengajar :
-Projektor
-Komputer riba

Strategi :
-Berpusatkan bahan
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Teknik :
-Syarahan

Kemahiran berfikir :
-Soal jawab
LANGKAH 3
-Guru merumuskan isi pengajaran
-Guru merumuskan secara keseluruhan tajuk haid, nifas dan istihadhah dengan kehidupan seharian
Nilai :
-Berani
-Khusyuk
-Berdisiplin

Strategi :
-Berpusatkan guru

Kemahiran berfikir :
-Membuat perkaitan
-Merumuskan

Bahan Bantu Mengajar :
-Projektor
-Komputer riba

PENUTUP

( 3 MINIT )
-Guru memberikan latihan pengukuhan dan penilaian dengan memberikan 4 soalan subjektif
-Guru memaparkan 4 soalan subjektif di hadapan kelas

-Guru menyemak jawapan murid
Nilai :
-Khusyuk
-Tekun
-Berdikari

Bahan Bantu Mengajar :
-Projektor
-Komputer riba

Strategi :
Berpusatkan murid
Berpusatkan bahan

Kemahiran berfikir :
-Soal jawab


Refleksi :
Saya berasa bersyukur dan seronok kerana pembelajaran hari ini berlangsung dengan lancar. Malahan pelajar sentiasa bersemangat ingin menjawab soalan serta berasa gembira kerana dapat melakukan permainan teka silang kata. Selain itu, pelajar memberikan perhatian sewaktu sesi pengajaran tanpa ada rasa letih walaupun pada waktu petang. Maka, saya berharap pengajaran hari ini dapat mereka fahami dan diingati serta dapat mengamalkan dalam kehidupan seharian agar tidak tertanya-tanya apa itu haid, nifas dan istihadhah.






Disedikan oleh :                                                                  Disahkan oleh :

………………….                                                                   .…………………..


(                                               ) (                                             )


No comments:

Post a Comment

MAKSUD RANCANGAN MINGGUAN Rancangan yang dibentuk daripada rancangan semester setiap minggu. Ianya mengikut minggu yang telah disediakan ol...