Sunday, 6 January 2019

Rancangan Pengajaran Harian 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



NAMA GURU : Nur Aisyah binti Sobirin

MATAPELAJARAN : Ibadat

KELAS : 3 Ibnu Sina

TARIKH : 20 Januari 2019

MASA : 2.30-3.30 petang

BILANGAN MURID : 20/20 orang

TAJUK : Baglih
             3.1 Pengertian baglih
             3.2 Ciri-ciri orang yang baglih

KEMAHIRAN : Mena’kul, Membaca dan Berkomunikasi

KAEDAH : Becerita dan Syarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid mengetahui umur manusia akan meningkat
                                                    Setiap tahun.

HASIL PEMBELAJARAN : -Murid dapat menyebut pengertian baglih
                                               -Murid dapat menulis ciri-ciri orang yang baglih
                                               -Murid dapat melakonkan perkembangan umur
                                                 manusia menurut islam.

KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus, Membuat perkaitan dan Soal jawab

PENERAPAN NILAI : Patuh, Khusyuk dan Berusaha

BAHAN BANTU MENGAJAR : Kad manila, kad imbasan gambar dan jam


MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
PENDAHULUAN

( 2 MINIT )
-Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa


بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانش   علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين"
-Guru memberi salam dan bertanya khabar murid

-Guru meminta seorang murid lelaki untuk membacakan doa dan semua murid mengaminkan

Nilai :
-Khusyuk
-Mengamalkan adab belajar
SET INDUKSI

( 5 MINIT )
-Tayangan video ‘Omar dan Hana’ tajuk Hormat Orang Tua
-Guru menayangkan video kepada murid di dalam kelas

-Murid memberikan sepenuh perhatian sewaktu video ditayangkan
-Guru bertanya kepada murid :

“Apakah tajuk pembelajaran kita pada hari ini?”

Cadangan jawapan :
-Ahli keluarga
-Usia untuk baglih

Nilai :
-Khusyuk
-Taat
-Berdisiplin

Bahan Bantu Mengajar :
-Projektor
-Komputer riba
-Pembesar suara

Kemahiran berfikir :
-Membuat perkaitan
-Soal jawab

Strategi :
-Berpusatkan bahan
LANGKAH 1

( 8 MINIT )
-Guru menerangkan maksud baglih :

Bahasa : Sampai atau jelas

Istilah : Satu tahap umur manusia sudah sampai atau jelas dari segi kejasmanian, rohani, akal, dan emosi untuk menerima dan menggamalkan seluruh perintah Allah dan meninggalkan seluruh laranganNya.

-Guru meminta murid melakonkan perkembang umur manusia menurut islam
-Guru menerangkan maksud baglih

-Guru memanggil 5 orang murid bagi melakonkan watak seperti :



1. bayi
2. kanak-kanak
3. remaja
4. belia
5. dewasa
Nilai :
-Patuh
-Khusyuk
-Berusaha

Strategi :
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Teknik :
-Syarahan
-Lakonan

Bahan Bantu Mengajar :
-Kad imbasan

LANGKAH 2

( 6 MINIT )
-Guru menerangkan ciri-ciri orang yang baglih

1. Dapat berfikir secara matang.
2. Dapat membezakan dan menilai perkara yang baik dan buruk.
3. Sudah boleh mengerjakan perkara yang akan terjadi berdasarkan pengetahuan dan pengalaman
4. Mempunyai kewajipan dan rasa tanggungjawab terhadap tuntutan syarak pada diri dan keluarga
5. Mempunyai matlamat hidup untuk kebaikan didunia dan diakhirat

-Guru membuat aktiviti suai padan

-Guru menerangkan ciri-ciri orang yang baglih

-Guru meminta murid duduk secara berkumpulan dan melakukan aktiviti suai padan.
Nilai :
-Khusyuk
-Bersungguh-sungguh
-Taat

Strategi :
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Teknik :
-Syarahan

Kemahiran berfikir :
-Soal jawab

Bahan Bantu Mengajar :
-Kad imbasan gambar
-Jam
LANGKAH 3

( 6 MINIT )
-Guru merumuskan maksud baglih dan ciri-ciri orang yang baglih
-Guru membuat rumusan secara keseluruhan

-Guru mengaitkan isi pembelajaran dengan umur murid di dalam kelas
Nilai :
-Khusyuk
-Patuh

Strategi :
-Berpusatkan guru

Teknik :
-Syarahan

Kemahiran berfikir :
-Merumus

PENUTUP

( 3 MINIT )
-Guru melaksanakan latihan pengukuhan
-Guru melaksanakan latihan pengukuhan dengan memberikan 2 soalan subjektif dan setiap kumpulan perlu menjawabnya di kad manila

-Guru menyemak tugasan pada minggu hadapan
Nilai :
-Jujur
-Bijaksana

Kemahiran berfikir :
-Soal jawab

Teknik :
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Bahan Bantu Mengajar :
-Kad manila


Refleksi :

Saya bersyukur kerana pembelajaran pada hari ini sangat menarik kerana pelajar dapat belajar secara berkumpulan dan bertukar-tukar pendapat antara satu sama lain. Saya berharap murid dapat memahami dan mengamalkan isi pelajaran dalam kehidupan seharian.





Disedikan oleh :                                                                  Disahkan oleh :

………………….                                                                   .…………………..


(                                               ) (                                             )



No comments:

Post a Comment

MAKSUD RANCANGAN MINGGUAN Rancangan yang dibentuk daripada rancangan semester setiap minggu. Ianya mengikut minggu yang telah disediakan ol...