Sunday, 6 January 2019

Rancangan Pengajaran Harian 9


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



NAMA GURU : Nur Aisyah binti Sobirin
MATAPELAJARAN : Ibadat
KELAS : 3 Ibnu Sina
TARIKH :  4 Mac 2019
MASA : 2.30-3.30 petang
BILANGAN MURID : 20/20 orang
TAJUK : Ulangkaji pelajaran
KEMAHIRAN : Mendengar, Menghafaz dan Menulis
KAEDAH : Syarahan
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid sudah mengetahui beberapa isi pelajaran yang telah dipelajari minggu-minggu sebelumnya.
HASIL PEMBELAJARAN : -Murid dapat menyatakan tajuk-tajuk yang dipelajari
                                            -Murid dapat menulis maksud-maksud setiap tajuk
                                              yang dipelajari
                                            -Murid dapar menceritakan serba sedikit isi pelajaran
                                              yang difahami
KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus, Soal jawab
PENERAPAN NILAI : Tekun, Khusyuk, dan Taat
BAHAN BANTU MENGAJAR : Komputer riba, Projektor dan kertas A4 berwarna


MASA / LANGKAH
ISI PELAJARAN
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
PENDAHULUAN

( 2 MINIT )
Ucapan salam dan bacaan doa


بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانش   علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين"

-Guru memberi salam
-Guru membaca doa bersama-sama murid
Nilai :
-Khusyuk
-Menerapkan adab belajar
SET INDUKSI

( 4 MINIT )
Ulangkaji
-Guru meberitahu sesi ulangkaji akan diadan pada hari ini
-Guru mengagihkan murid kepada beberapa kumpulan

Nilai :
-Taat

Strategi :
-Berpusatkan guru


LANGKAH 1

( 6 MINIT )
Ulangkaji
-Guru meminta murid cemerlang untuk menjadi ketua bagi setiap kumpulan

-Guru meminta murid membuat nota ringkas secara peta minda berpandukan buku teks.

-Cadangan peta peta minda murid :


-Guru memantau pergerakan setiap murid

Nilai :
-Bijak

Strategi :
-berpusatkan bahan
-berpusatkan murid

Bahan bantu mengajar :
-Kertas A4 berwarna

Kemahiran berfikir :
-Soal jawab
LANGKAH 2

( 10 MINIT )
Ulangkaji
-Guru meminta setiap kumpulan melakukan pembentangan di hadapan berkaitan tajuk yang diberi

-Murid melakukan sesi pembentangan secara ringkas

-Guru bersama-sama murid membincangkan tajuk yang sukar untuk dikuasai

Nilai :
-Khusyuk
-Patuh
-Taat

Bahan bantu mengajar :
-Projektor
-Komputer riba

Strategi :
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan bahan
-Berpusatkan kumpulan
LANGKAH 3

( 5 MINIT )
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran
-Guru membuat aktiviti soal jawab di hadapan kelas

-Murid mencuba untuk menjawab soalan

-Guru menyemak jawapan bersama-sama murid

Nilai :
-Berani
-Rajin

Strategi :
-Berpusatkan murid

Kemahiran berfikir :
-Soal jawab

PENUTUP

( 2 MINIT )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
-Guru merumuskan isi pelajaran yang diajarkan
Nilai :
-Khusyuk

Kemahiran berfikir :
-Merumuskan

Strategi :
-Berpusatkan guru


Refleksi : Saya bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menyeronokkan dan memberikan kesan positif terhadap diri murid. Sebilangan murid dapat berkongsi ilmu yang dipelajari bersama rakan-rakannya. Murid tidak akan mengantuk sewaktu membaca nota kerana mempunyai nota yang berwarna warni dan menarik. Oleh itu, saya berharap murid dapat menjawab soalan ujian dengan cemerlang.





Disedikan oleh :                                                                  Disahkan oleh :

………………….                                                                   .…………………..


(                                               ) (                                             )


No comments:

Post a Comment

MAKSUD RANCANGAN MINGGUAN Rancangan yang dibentuk daripada rancangan semester setiap minggu. Ianya mengikut minggu yang telah disediakan ol...